TOP LATEST FIVE IRYDOTOMIA LASEROWA URBAN NEWS

Top latest Five irydotomia laserowa Urban news

Top latest Five irydotomia laserowa Urban news

Blog Article

3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub click here dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie bez pisemnej zgody właściciela praw. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa, tzn. bez właściwej zgody, jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie. O nas

Kliniki.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Kliniki.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

U pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania występuje zwiększony opór przed odpływem cieczy wodnistej przez siateczkę beleczkową zwaną tęczówką. Natomiast u pacjentów z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania drenaż jest zazwyczaj utrudniony. Zaburzenia mikrokrążenia, zmniejszona odporność naczyń, cytotoksyczność, czy stres oksydacyjny mogą również mieć pośredni wpływ na rozwój jaskry.

Zwykle jest to jej górna, obwodowa część. Okulista wykonuje w niej niewielki otwór, dzięki któremu ciecz wodnista swobodnie przepływa pomiędzy przednią a tylną komorą oka. W ten sposób dochodzi do zmniejszenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Irydektomia chirurgiczna to zabieg dosyć inwazyjny, niekiedy wymagający znieczulenia ogólnego. W takich przypadkach przed przyjęciem do szpitala pacjent musi wykonać podstawowe badania i skonsultować się z anestezjologiem. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz podaje pacjentowi znieczulenie w postaci kropel do oczu i ewentualnie leki zapobiegające wzrostowi ciśnienia w gałce ocznej.

Irydotomia laserowa jest powszechnie wykonywanym zabiegiem, który polega na wykonaniu otworu w tęczówce oka za pomocą zaawansowanego technologicznie lasera. Za pomocą zabiegu można poszerzyć kąt rogówkowo-tęczowy, zwany również kątem przesączania, co z kolei umożliwia swobodny odpływ cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka.

Przed rozpoczęciem zabiegu irydotomii laserowej, pacjentowi zakrapla się oczy preparatem, który wywołuje zwężenie źrenicy (czego efektem jest napięcie tęczówki). Kolejne krople mają działanie znieczulające. Tak przygotowany pacjent może usiąść przed aparaturą.

Jaskra jest podstępnie rozwijającą się chorobą, która prowadzi wraz z upływem czasu do ubytków w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do ślepoty. Rozwój jaskry związany jest z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, do którego często dochodzi w wyniku wzmożonego ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Dzień po wykonaniu zabiegu Irydotomii laserowej należy zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe u lekarza prowadzącego.

W kolejnym kroku za pomocą lasera przecina się tęczówkę w odpowiednim miejscu. Dzięki temu powstaje swobodna przestrzeń do przechodzenia cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka.

Irydotomia laserowa pozwala na uzyskanie lepszej kontroli ciśnienia wewnątrzgałkowego w przebiegu jaskry zamkniętego lub zamykającego się kąta. Chorzy z tym schorzeniem narażeni są na utratę wzroku wskutek uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Irydotomię laserową oka przeprowadza się po znieczuleniu kroplami i nałożeniu soczewki nagałkowej, powiększającej elementy kąta przesączania.

Główny laser wyzwalający krótkie impulsy o wysokiej energii, które są wykorzystywane do wykonania zabiegu, wyposażony jest też w świecący stale laser pomocniczy. Służy on do prawidłowego skierowania („wycelowania”) urządzenia na miejsce, gdzie zostanie wykonany otwór. Do przeprowadzenia irydotomii laserowej wystarcza zwykle kilkanaście – kilkadziesiąt impulsów (wyzwalanych w odpowiednim momencie przez okulistę przy pomocy pedału). Ponieważ promieniowanie lasera roboczego znajduje się poza zakresem widzialnym, nie dochodzi do olśnienia chorego rozbłyskami światła. Sam zabieg nie powoduje bólu i trwa kilka – kilkanaście minut. Otwór w tęczówce wykonuje się w miarę możliwości w takim miejscu, by był w warunkach normalnych przykryty powieką, nie powodował zaburzeń widzenia ani defektu kosmetycznego.

Dzięki temu dziurka jest niewidoczna i nie powoduje zaburzeń widzenia. Celem zabiegu jest uzyskanie otworu obejmującego pełną grubość tęczówki o średnicy wystarczającej do odblokowania źrenicy. Przyjmuje się, że perforacja tęczówki następuje w momencie, gdy do komory przedniej napłynie barwnik wymieszany z cieczą wodnistą, a tęczówka cofnie się, co spowoduje pogłębienie komory przedniej na jej obwodzie. Przed zabiegiem pacjent musi być poinformowany o możliwych działaniach niepożądanych i powikłaniach zabiegu oraz musi wyrazić pisemną zgodę na 10 zabieg i potwierdzenie, że jest świadomy tego, jakie zagrożenia on za sobą niesie.

Report this page